Variations

dnia

Na skorygowanie przebarwień fotografii Photoshop daje kilka sposobów a jednym z nich jest niedoceniane i mało używane okno dialogowe Wariacje (Variations). Jako jedyne daje możliwość korekty barw bazując na jasności pikseli w obrazie i podgląd kilku efektów w jednym oknie dialogowym.
Otwieramy dowolną fotografię do skorygowania i wybieramy z menu Obrazek>Dopasuj>Wariacje (Image>Adjustments>Variations).
W lewym górnym rogu mamy widoczne dwa podglądy. Pierwszy o nazwie Oryginalny (Oryginal) pokazuje obraz bazowy bez zmian. Podgląd Aktualny wybór (Current Pick) informuje nas o efekcie końcowym ze zmianami jakie wybierzemy. Obok znajdują się opcje pozwalające na wybór zmian bezpośrednio w Cieniach (Shadows) powodując zmiany w najciemniejszych kolorach obrazu, Półcieniach (Midtones) powodując zmiany w kolorach średniej jasności, Świateł (Highlist) powodując zmiany w najjaśniejszych barwach obrazu, Nasycenia (Saturation) powodując zmniejszenie lub zwiększenie nasycenia barw.
Dolna podziałka posiadająca parametr Drobne (Fine) i Grube (Coarse) służy dopasowaniu intensywności wprowadzonej korekty. Jak wskazuje nazwa, pierwsza daje minimalne a druga maksymalne zmiany w obrazie.
Parametr Pokaż odcinanie (Show Clipping) informuje nas o przesunięciach barw, których nie jesteśmy w stanie odwzorować podczas drukowania.
W środkowej części okna dialogowego Wariacje (Variations) mamy zobrazowane miniatury odmian kolorystycznych. W przypadku wyboru dowolnej z nich uzyskamy przesunięcie charakterystyki barwnej obrazu a rezultaty tego przesunięcia obserwujemy w podglądzie Aktualny wybór (Current Pick).
W prawej części okna dialogowego mamy możliwość wyboru rozjaśnienia lub przyciemnienia całego obrazu. Służą do tego parametry Jaśniej (Lighter) i Ciemniej (Darken). Zastosowanie to jest odwzorowaniem zmiany wartości gamma okna dialogowego Poziomy (Levels) dostępnego z pozycji menu programu Obrazek>Dopasuj… (Image>Adjustments…).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s