Tworzenie kontenerów

dnia

Od wersji Photoshop CS3 doszła nowa przydatna funkcja tworzenia kontenera dającego możliwość zamieszczania w nim kilku filtrów stosowanych na obrazie.
Otwieramy dowolne zdjęcie. Powielamy warstwę tła skrótem klawiaturowym Ctrl+J. Wybieramy z menu Filter>Convert for Smart Filters. W wyświetlonym oknie dialogowym akceptujemy OK.
Tym poleceniem utworzyliśmy kontener przypisany i widoczny na palecie Warstwy (Layers). Następnie na fotografii stosujemy dowolnie wybranych kilka filtrów. Jak można zauważyć na palecie Warstwy (Layers) w utworzonym wcześniej kontenerze, mamy zamieszczone zastosowane filtry łącznie z maską wypełnioną kolorem białym.
W celu ukrycia dowolnie zastosowanego filtra należy ukryć ikonę oka widoczną przy jego nazwie.
W celu uruchomienia okna dialogowego i dokonaniu zmian wartości danego filtra należy dwukrotnie kliknąć jego nazwę. W każdym momencie procesu edycyjnego możemy zmienić położenie wybranego filtra. W tym celu należy uchwycić myszką jego nazwę i przenieść poniżej.
Przy nazwie każdego filtra znajduje się mała ikona suwaków. Po jej kliknięciu uruchamiamy okno dialogowe Blending Options zawierające takie ustawienia jak Tryby mieszania (Mode) i Krycie (Opacity).
Za pomocą widocznej maski możemy usunąć zastosowane filtry z dowolnej części obrazu. W tym celu uaktywniamy maskę widoczną na palecie Warstwy (Layers). Ustalamy na przyborniku kolor narzędzia czarny. Pędzlem z miękką końcówką i Kryciem (Opacity): 100% dokonujemy wymazania zastosowanych filtrów.
Chcąc przywrócić zastosowane filtry należy wypełnić maskę kolorem białym. W tym celu wybieramy z menu Edycja>Wypełnij (Edit>Fill). W wyświetlonym oknie dialogowym w polu Użyj (Use) wskazujemy Biały (White) i akceptujemy OK.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s