Piksele otoczki

dnia

Podczas wycinania obiektów, bardzo często uzyskujemy wokół nich widok otoczki. Są to dołączone do obiektu piksele pochodzące z krawędzi zaznaczenia. W zależności od tła z jakiego dokonujemy selekcji może to być otoczka biała, czarna lub aureola o innym przebarwieniu. Po przeniesieniu obiektu na nowe tło efekt ten może być zbyt zauważalny.
Polecenia usuwające takie niedokładności mamy dostępne z pozycji menu Warstwa>Usuwanie otoczki (Layer>Matting).
Pierwsze z nich Bez aureoli (Defringe) stosuje się najczęściej jeżeli obiekt był wyselekcjonowany z wielokolorowego tła. Działanie tego polecenia polega na zastępowaniu pikseli krawędzi kolorem pikseli sąsiadujących, których wartość szerokości wpisujemy w wyświetlonym oknie dialogowym.
Kolejne polecenia dostępne w menu Warstwa>Usuwanie otoczki (Layer>Matting) to Usuń czarną otoczkę (Remove Black Matte) i Usuń białą otoczkę (Remove White Matte).
Jeżeli wyselekcjonowaliśmy obiekt z czarnego jednolitego tła, który wstawiliśmy na jasne nowe tło, używamy polecenia Usuń czarną otoczkę (Remove Black Matte) pozbywając się tym samym zbędnych czarnych pikseli na krawędzi obiektu. Na odwrót w przypadku selekcjonowania z jednolitego tła białego.
Od wersji CS5 wzwyż doszło również polecenie Oczyszczanie kolorów (Color Decontaminate) zastępujące kolory tła w kolorowych otoczkach barwą zaznaczonych pobliskich pikseli.
Opcję tą z większym wpływem na jej działanie mamy również dostępną w oknie dialogowym Popraw krawędzie (Refine Edge) dostępnym z pozycji zastosowanego narzędzia selekcji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s