Konflikt OpenGL w Photoshop CS4

dnia

Poniższa porada rozwiązuje jeden z problemów jaki można napotkać w wersji Photoshop CS4 Extended.
Jednym z głównych wymagań systemowych dla Photoshop CS4 Extended jest posiadanie przyspieszania GPU do obsługi grafiki w standardach Shader Model 3.0 i OpenGL 2.0 Pomimo, iż tylko niektóre funkcje Photoshop CS4 wymagają obsługi grafiki w standardach OpenGL, program może stać się niekompatybilny również podczas użycia klasycznych poleceń.
Jeżeli Twój Photoshop CS4 spełnia wszystkie wymagania sprzętowe a pomimo tego jego praca jest powolna, można posłużyć się instalacją jednego z pluginów udostępnianych przez Adobe.
W opisanym przypadku zauważalne było powolne działanie narzędzia Pędzel (Brush Tool). Ślad przemieszczanego pędzla po dokumencie nie szedł wraz z kursorem a ciągnął się za nim. Zauważalne również było powolne przemieszczanie palet i dokumentów w oknie roboczymi. Program się nie zawieszał choć może do takich przypadków dochodzić.
Jeżeli masz takie lub podobne problemy, zalecam powstrzymanie się z zakupem nowej karty graficznej, dodatkowej pamięci RAM, instalacji najnowszych sterowników itp. Konfliktem sprzętowym mogą okazać się ustawienia systemowe.
Na początek należy wyłączyć obsługę OpenGL w preferencjach programu wybierając z menu Edycja>Preferencje>Wydajność (Edit>Preferences>Performance).

Jeżeli to nie pomoże można posłużyć się pluginem, który dokona odpowiedniej blokady w systemowym rejestrze. Pomaga to podczas pracy na starej karcie graficznej lub nie obsługującej OpenGL.
Podczas uruchamiania Photoshop sprawdza kartę graficzną czy jest wystarczająca. Zdarza się tak, że pomimo wystarczających parametrów karty graficznej niekompatybilnymi stają się instrukcje jakie wysyła Photoshop CS4 . Wówczas jego praca może być powolna, może dochodzić do zawieszania programu lub program może się w ogóle nie uruchamiać.
Specjalnie przygotowany plugin zatrzymuje Photoshopa przed komunikacją ze sterownikiem karty graficznej.
Aby pobrać plugin należy wejść na stronę adobe.com i z jej menu wybrać Downloads>Updates… W rozwijanym oknie Product należy wskazać Photoshop-Windows i zaakceptować Go.
W grupie Version CS4 znajduje się on pod nazwą Adobe Photoshop CS4 GPU optional plug-ins. Po pobraniu paczki otrzymamy w niej pliki włączające i wyłączające.

DisallowOpenGLWindows_ON_D
DisallowOpenGLWindows_OFF
AllowOldGPUS_ON
AllowOldGPUS_OFF_D

Na tym etapie należy uruchomić DisallowOpenGLWindows_OFF. Następnie uruchomić Photoshopa CS4 i sprawdzić jego działanie. Jeżeli nie pomoże należy uruchomić AllowOldGPUS_OFF_D i sprawdzić działanie program.

Opisany problem powstał z posiadaną kartą graficzną NVIDIA GeForce 8800 GT i został rozwiązany przy uruchomieniu DisallowOpenGLWindows_OFF .
Należy pamiętać, że podczas uruchomienia blokady żadna z opcji OpenGL nie będzie dostępna w programie.
Photoshop CS4 wymaga OpenGL do uruchomienia wybranych funkcji. Jeżeli jednak nie posiadamy „odpowiedniej” karty graficznej uruchomienie blokady pozwoli nam na stabilną pracę z Photoshop CS4.
W przyszłości chcąc przywrócić wcześniejsze ustawienia należy uruchomić plik włączający znajdujący się w pobranej paczce.
Adobe na swoje stronie informuje, że używanie powyższych pluginów powinno odbyć się za poradą grupy wsparcia lub dokumentacji technicznej, ponieważ udostępnione pluginy miały ograniczone testowanie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s